نگاهی عمیق به چراغ LED در خودرو

admin دسته‌بندی نشده

شاید تابه حال به این روند توجه نکرده باشید که چراغ خودروی که وظیفه ی برملا کردن راه درون شب را دارد، می تواند به میزان آلایندگی خودرو همچنین ربط داشته باشد یا بتواند روی شعاع حرکتی یک خودروی برقی تأثیر بگذارد. اگر تمامی فانوس های خودرو شامل چراغ های واقعی و چراغ های راهنما از نوع LED باشد، مصرف برقی در خودرو نسبت به خودرویی که از لامپ های هالوژنی استعمال می کند، ۶۰ درصد کاهش می یابد. این کاهش مصرف انرژی می تواند مصرف بنزین و آلایندگی را غم کاهش دهد. 

میزان حرارت تلالو خواه صنوبر دما تلالو لامپا با واحد کلوین (Kelvin) سنجیده می شود. این میزان داخل لامپ های LED که نور سفید دارند، بسیار بهتر از چراغ های هالوژنی با نور زرد است. پرتو سفید تو چراغ های LED دیدن بسیار بهتری را در شب بخاطر راننده مجهز می کند. به گفته ی آئودی، چراغ های LED متاخر این باهم اتحاد کردن می توانند تا ۵۵۰۰ کلوین تلالو دست پیدا کنند که متجاوز نزدیک بوسیله پرتو روز است.

نام LED مخفف دیودهای درخشنده کننده ی پرتو است. این چراغ ها از نیمه هادی هایی ساخته می شوند که در مقایسه با تیغ میزان هادی بودن آن ها بیشتر ولی در مقایسه با فلزی مثل مس پایین برنده است. دیودها در اول به عنوان بخشی از مدارهای الکترونیکی طراحی و مخلوق شدند تا داخل مدارها به نشانی یک سوپاپ از آن ها کاربرد شود. کار دیودها گذر دادن روند صاعقه تو یک جهت هویدا است و در انگیزه ضد دستور ی عبور مسئله را نمی دهند. تو فرایند ی به نام دوپینگ، ماده ی مخصوصی هم به دیود اضافه می شود که می تواند بدرخشد و تولید نور کند و اینجا است که لامپ های LED بوسیله بود می آیند. فانوس های LED که در خودروها استفاده می شوند طیفی از نورهای قرمز، سبز و آبی فاش را تولید می کنند که این طیف توسط چشم انسان به رنگ سفید دیده می شود. 

چراغ های LED دارای مزایای دیگری هم هستند. مثلا این چراغ های اقتدار مشخص کردن محدوده ی خاصی از جاده را دارند. این یک مزیت بسیار مهم است که با اشتهار نوردهی ماتریکسی LED شناخته می شود. بعضی لامپ های LED که درون نقب خاصی جای خمود باشند این امکان را بوسیله ما می دهند تا یک محدوده ی جلوه گر را روشن کنیم. برای مثال زاویه ی نوردهی می تواند بوسیله شکل افقی یا عمودی دگرگونی کند. این مزیت باعث می شود تا در لامپ های LED بتوانیم محدوده ای را که لازم داریم روبرو کنیم و به این ترتیب دیگر تلالو چراغ خودرو در شب باعث شکنجه رانندگانی که از جهت رو به رو می آیند نمی شود.

مقاله های مرتبط:تولید چراغ تربیت هوشمند برای امتیاز حرکات عابرین پیادهفناوری چراغ ماتریسی درون آمریکا، گواهی استاندارد گرفت

این مزیت LEDها سبب تجلی چراغ های هوشمند یا مطابقت پذیر شد که آن ها را با نام Adaptive Lights در راسته می شناسیم. خیساندن این مزیت با فناوری لیزری می تواند شعاع نوردهی متجاوز زیادی را بی آرامی در وارستگی خودروساز قرار دهد. شاید صیت لیزر باعث شود فداکار خیال کنند، این فناوری مضراتی حزن بوسیله همراه دارد ولی اینطور ازاله و لیزر در چراغ خودروها تنها یک منبع نور است. در آئودی A8 جدید که بوسیله چراغ های لیزری مهیا است، لامپ لیزری می تواند نور آبی رنگ را تبدیل به نور سفید  ۵۵۰۰ کلوین کند و تا صدها متر جلوی خودرو را فاحش کند. این جهیز تو سرعت ۷۰ کیلومتر بر روزگار فعال می شود. یک دوربین غم در جلوی خودرو نصب شده تا درون صورتی که نمره دهد خودرویی از مسیر طبق و از رو به رو در حال نزدیک شدن است، شدت نور چراغ را کاهش دهد.

فناوری چراغ های LED در خودروها پیشرفت بسیاری کرده است. چراغ های LED که در چراغ های عقبی خودرو به حکم می روند، دارای لفافه های هستند که تا ۲۰۰ مقابل کم پهنا نم از موی مردم هستند. چراغ های LED در داخل اتاقک خودروها نیز مصرف فراوانی دارند و نورپردازی های تویی که تو خودروهای متاخر می بینید، همگی از چراغ های LEDاستفاده می کنند.فانوس های هالوژنی

لامپ های هالوژنی و زنون همچنان مهم ترین نقش را در دنیای خودرو ورزش می کنند و تا وقتی که خودروسازان نتوانند هزینه ی ساخت چراغ های LED را کاهش دهند، همچنان تماشاچی مصرف ی گسترده از لامپ های زنون و هالوژنی خواهیم بود. استاندارد استفاده برق تو لامپ های زنون چیزی بین لامپ های هالوژنی و LED است. این لامپا ها از قوس الکتریکی ایجادشده ی تو گاز زنون پرتو ایجاد می کنند. داخل فانوس های هالوژنی هم از یک گاز خنثی و ارج بخشی ید هالوژنی مصرف می کنند. در این لامپ ها از یک رشته ی تنگستن استفاده می شود که گاز را گرم کرده و تلالو خلق می یواش.بیشتر بخوانید:سهم خودروهای الکتریکی تو بازار جهانی افزایش هویدا خواهد کردکروز کنترل چگونه کار می کند؟پتنت تسلا برای گرم و سرد کردن صندلی های خودرو با مایعاستفاده از مواد منفجره بخاطر تکثیر ایمنی در خودروهای برقیسامسونگ ۱۱ میلیارد دلار روی دوده بعدی نمایشگرها سرمایه گذاری می کند

شاید دوست داشته باشید:

مبدل گشتاور چگونه باعث بهبود عملکرد خودرو می شود؟

تا بوسیله حال نسخه های متعددی از جعبه دنده های خودکار به بازار عرضه شده اند اما موفق ترین سنخ […]

آموزش عکاسی از خودرو داخل پنج وعده ساده

یک تصویر از هزاران یکسره گویاتر است. این عموم شاید کمی کلیشه ای به رویت برسد؛ ولی نمی توان درستی […]