نگاهی بوسیله تکامل صندوق دنده خودکار ZF

admin دسته‌بندی نشده

از زمانی که قوانین مربوط بوسیله مصرف سوخت و آلایندگی بوسیله سرعت گسترش ظاهر کرده اند، پیدایش جعبه کنگره های خودکار همچنین سرعت بیشتری به خویشتن پژمان است. خودروسازان بخاطر اینکه خودروهایی اندک مصرف خیس بسازند، بوسیله جعبه کنگره هایی با بازده بیشتر حاجت دارند. نخستین طرز برای افزایش کارایی و بازده جعبه دندهافزایش تعداد کنگره های آن است.

جعبه کنگره های خودکار در دهه ی ۱۹۸۰ اکثرا چهارسرعته بودند و در دهه ی ۱۹۹۰ نیز، قوطی دنده های پنج سرعته به بازار آمدند. اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده ی صندوق دنده های خودکار دنده های سیاره ای هستند که از یک دنده ی خورشیدی و سه خواه چند کنگره ی سیاره ای داخل اطراف آن تشکیل می شوند. داخل سال ۲۰۰۲، شرکت آلمانی ZF توانست کنگره های سیاره ای جدیدی شناساندن بطی ء. این طراحی جدید امکان قراردادن دنده های بیشتر را در فضایی شبیه خواه حتی کوچک تر از قبل مجهز می کرد. 

جعبه دنده ی جدید ZF که 6HP نام داشت، جایگزین قوطی کنگره باستانی تر 5HP شد. این جعبه دنده جدید نخستین جنین داخل سراب چهارم بی ام و سری ۷ به بازار عرضه شد و تو آن سال ها توانست تبدیل جلال در دنیای خودروهای کنگره خودکار ابداع کند. جعبه دنده ی 6HP اولین وعده کلاچ قفل کننده را در مبدل گشتاور خود داشت. این کلاچ قفل کننده می توانست در تمامی کنگره های جلو فعال شود و بخاطر کاهش مصرف سوخت، مناسبت پیشرانه از مبدل گشتاور را نیز جدا کند. همچنین، قطعات تویی صندوق کنگره ی 6HP نیز تو مقایسه با 5HP کم تر بودند؛ به طوری که مدل قدیمی ۶۶۰ قطعه داشت؛ ولی این عدد در مدل متاخر بوسیله ۴۷۰ قطعه کاهش هویدا کرده حیات.

6HP در مقایسه با 5HP طول کمتری داشت که به لطف طراحی جمع و جور چرخ دنده ها بوسیله مشت آمده وجود. مزایای 6HP بوسیله همین مکان ختم نمی شد؛ بلکه ۱۳ درصد وزن ریختگی تازگی داشت و مصرف بنزین خودرو را همچنین در مقایسه با قبل ۷ درصد کاهش می قسط. این جعبه کنگره کامپیوتری یکپارچه به نام «مکاترونیک» داشت. در این سیستم جدید، پیشرانه و جعبه دنده به رخ دو مجموعه ی جدا از هم کار نمی کردند؛ بلکه عملکرد آن ها کاملا با یکدیگر هماهنگ حیات. چنین ایده ای در کاهش مصرف سوخت خودرو تأثیر بسزایی می گذاشت. پس از آن، باهم اتحاد کردن ZF جعبه دنده ی 8HP را معرفی کرد که دو دنده بیشتر داشت و بهترین سازی های گسترده رطوبت غصه تجربه کرده بود.

مقاله های مرتبط:صندوق دنده ZF، بهینه میوه در بازار جهانی است؟جعبه کنگره دوکلاچه DSG؛ تفویض هوشمندانه فولکس واگن

دامنه بزرگ دیگر ZF در سال ۲۰۱۳ با معرفی مجری دنده ی 9HP برداشته شد که از سیستم استارت/استاپ نیز پشتیبانی می کرد. در این جعبه دنده، ZF از کلاچ های جدیدی استفاده کرده حیات که به فضای کمتری تو مقایسه با قبل نیاز داشت. نقشه کشی اختصاص دنده ها نیز به کوتاه ترشدن طول جعبه دنده و کاهش وزن آن کمک کرده وجود. شرکت سازنده سرعت تعویض دنده در این جعبه دنده را فراتر از تصور شناساندن می کرد و کلاچ مبدل گشتاور نیز می توانست در سرعت های کم همچنین برده و قفل شود. این جعبه دنده جدید حالتی داشت که از تعویض کنگره در خم ها جلوگیری می کرد.

جعبه دنده های جدید قابلیت سازگاری با سیستم های هیبرید را بی آرامی دارند. برای مثال، در این قوطی دنده ها پمپ چربی برقی تعبیه شده است تا درصورت ساکت وجود داشتن پیشرانه ی بنزینی، جعبه کنگره همچنان بتواند بوسیله فعالیت خود ادامه دهد.

جعبه دنده های خودکار مبتنی پهلو مبدل های گشتاور همچنان به روش تکامل خود ادامه می دهند و درون آینده، جعبه کنگره هایی با بازده و عملکرد بهتر را همچنین خواهیم داشت. درون جدیدترین صندوق دنده های خودکار هیبریدی، اتومبیل برقی به جای مبدل گشتاور نصب می شود. این موتور الکتریکی ضمن ادا دادن فقره مبدل گشتاور، بخشی از نیروی موردنیاز خودرو را نیز مهیا می کند. جعبه کنگره ی هشت سرعته ی ZF که تصویر آن را در بالا می بینید، یکی از همین نمونه هاست که موتور الکتریکی آن ۱۶۰ اسب دود قدرت تولید می درنگ. این اولین بار است که موتور برقی در جعبه دنده ی خودکار فرمان گذاشته می شود که ایده ای بسیار هوشمندانه و کاربردی است.

 بیشتر بخوانید:سقف کانورتیبل خواه جمع شونده خودرو چگونه حکم می کند؟نسخه آزمایشی نیسان بافت ۶۸۰ نیوتن متر گشتاور داردهمه چیز درباره گیربکس اتوماتیک یا مجری کنگره خودکارسهم خودروهای الکتریکی در بازار جهانی افزایش پدیدار خواهد کردکروز کنترل چگونه کار می کند؟

شاید دوست داشته باشید:

مبدل گشتاور چگونه باعث بهبود عملکرد خودرو می شود؟

تا بوسیله حال نسخه های متعددی از جعبه دنده های خودکار به بازار عرضه شده اند اما موفق ترین سنخ […]

آموزش عکاسی از خودرو داخل پنج وعده ساده

یک تصویر از هزاران یکسره گویاتر است. این عموم شاید کمی کلیشه ای به رویت برسد؛ ولی نمی توان درستی […]