نگاهی بوسیله تکامل جعبه دنده خودکار ZF

admin دسته‌بندی نشده

از زمانی که قوانین مربوط به مصرف سوخت و آلایندگی به سرعت گسترش پیدا کرده اند، تاسیس قوطی دنده های خودکار همچنین سرعت بیشتری به خود گرفته است. خودروسازان بخاطر اینکه خودروهایی کمتر مصرف نم بسازند، به جعبه دنده هایی با بازده بیشتر نیاز دارند. بدوی راه برای تکثیر کارایی و بازده صندوق دندهافزایش تعداد دنده های آن است.

مجری کنگره های خودکار در دهه ی ۱۹۸۰ اکثرا چهارسرعته بودند و در دهه ی ۱۹۹۰ نیز، جعبه دنده های پنج سرعته بوسیله بازار آمدند. اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده ی قوطی دنده های خودکار دنده های سیاره ای هستند که از یک دنده ی خورشیدی و سه یا چند دنده ی سیاره ای در اطراف آن تشکیل می شوند. در سال ۲۰۰۲، همکاری آلمانی ZF توانست کنگره های سیاره ای جدیدی معرفی کردن یواش. این طراحی جدید امکان قراردادن دنده های بیشتر را درون فضایی مشابه یا حتی کوچک مرطوب از قبل مهیا می کرد. 

صندوق کنگره ی جدید ZF که 6HP نام داشت، جایگزین مجری دنده قدیمی مرطوب 5HP شد. این جعبه دنده جدید اولین بار در نسل چهارم بی ام و سری ۷ به بازار عرضه شد و درون آن سال ها توانست تحول بزرگی در دنیای خودروهای دنده خودکار ایجاد نرم. صندوق دنده ی 6HP اولین بار کلاچ قفل کننده را در مبدل گشتاور خود داشت. این کلاچ قفل کننده می توانست درون تمامی دنده های جلو فعال شود و بخاطر کاهش استعمال سوخت، ارتباط پیشرانه از مبدل گشتاور را همچنین استثنا کند. همچنین، قطعات داخلی قوطی کنگره ی 6HP همچنین در مقایسه با 5HP اندک برنده بودند؛ بوسیله طوری که مدل قدیمی ۶۶۰ قطعه داشت؛ اما این مغز در مدل جدید به ۴۷۰ قطعه کاهش علنی کرده بود.

6HP در مقایسه با 5HP طول کمتری داشت که بوسیله لطف طراحی جمع و جور چرخ دنده ها به مشت آمده حیات. مزایای 6HP به همین جا ختم نمی شد؛ بلکه ۱۳ درصد وزن استیل تری داشت و کاربرد سوخت خودرو را همچنین در مقایسه با قبل ۷ درصد کاهش می داد. این جعبه کنگره کامپیوتری یکپارچه به شهرت «مکاترونیک» داشت. تو این جهیز جدید، پیشرانه و جعبه دنده به صورت دو مجموعه ی جدا از بی قراری امر نمی کردند؛ بلکه عملکرد آن ها کاملا با یکدیگر هماهنگ بود. چنین ایده ای در کاهش مصرف سوخت خودرو تأثیر بسزایی می گذاشت. پس از آن، شرکت ZF جعبه دنده ی 8HP را شناساندن کرد که دو دنده بیشتر داشت و بهینه سازی های وسیع تری هم امتحان کرده بود.

مقاله های مرتبط:مجری دنده ZF، بهترین محصول در بازار جهانی است؟جعبه دنده دوکلاچه DSG؛ گزینش هوشمندانه فولکس واگن

شلنگ ارشد دیگر ZF در سال ۲۰۱۳ با معرفی جعبه دنده ی 9HP برداشته شد که از جهیز استارت/استاپ نیز پشتیبانی می کرد. در این مجری دنده، ZF از کلاچ های جدیدی استفاده کرده حیات که به فضای کمتری در مقایسه با قبل حاجت داشت. طراحی خاص دنده ها نیز به کوتاه ترشدن طول جعبه دنده و کاهش اندازه آن دستیار کرده حیات. شرکت سازنده سرعت تعویض دنده داخل این جعبه کنگره را فراتر از تخیل معرفی می کرد و کلاچ مبدل گشتاور نیز می توانست در سرعت های کمتر نیز درگیر و قفل شود. این صندوق کنگره متاخر حالتی داشت که از تعویض دنده در پیچ ها جلوگیری می کرد.

جعبه دنده های متاخر قابلیت سازگاری با سیستم های هیبرید را غصه دارند. بخاطر مثال، در این صندوق کنگره ها پمپ روغن برقی تعبیه شده است تا درصورت خلوت بودن پیشرانه ی بنزینی، جعبه کنگره همچنان بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

جعبه کنگره های خودکار مبتنی بر مبدل های گشتاور همچنان به راه تکامل خود ادامه می دهند و تو آینده، جعبه دنده هایی با بازده و عملکرد بهتر را نیز خواهیم داشت. در جدیدترین جعبه کنگره های خودکار هیبریدی، موتور برقی به جای مبدل گشتاور انتصاب می شود. این موتور الکتریکی ضمن ارتکاب اعطا کردن کار مبدل گشتاور، بخشی از نیروی موردنیاز خودرو را نیز مهیا می کند. صندوق دنده ی هشت سرعته ی ZF که تصویر آن را تو پشته می بینید، یکی از همین مدل هاست که سواری الکتریکی آن ۱۶۰ اسب بخار غلبه تولید می درنگ. این اولین بار است که موتور برقی درون جعبه دنده ی خودکار کار گذاشته می شود که ایده ای زیاد هوشمندانه و کاربردی است.

 بیشتر بخوانید:نگاهی به آینده قوطی دنده در خودروسازیآیرودینامیک و سیستم هدایت هوا در مک لارن الوا چگونه کار می کندکمربند ایمنی خودرو چگونه امر می کند؟وزن کمتر یا غلبه بیشتر؛ خودروسازان به کدام روشنایی می روند؟خودروهای امروزی چگونه ضربات شاگرد از تصادف را جذب می کنند؟

شاید دوست داشته باشید:

کدام کشورهای اروپایی بیشترین پیروی را بوسیله ایرانی ها اعطا کردند؟ | سفارتخانه های اروپایی چه تعداد شنگن صادر کردند؟

بوسیله گزارش همشهری آنلاین و بوسیله نقل از یورونیوز؛ تازه ترین گزارش اداره آمار انجمن اروپا (یورواستات) نشان می دهد که […]

عاری استرس در ایام کرونا به استانبول و آنتالیا سفر کنید

البته نباید فراموش کرد که هرچند مرزها باز شده و فردی های سیر کمتر شدند؛ اما همچنان سایه ویروس کرونا […]

نگاهی به تکامل جعبه دنده خودکار ZF

از زمانی که قوانین مربوط به مصرف سوخت و آلایندگی به سرعت گشادگی پیدا کرده اند، ساخت جعبه دنده های […]