نگاهی به تکامل جعبه دنده خودکار ZF

admin دسته‌بندی نشده

از زمانی که قوانین مربوط به مصرف سوخت و آلایندگی به سرعت گشادگی پیدا کرده اند، ساخت جعبه دنده های خودکار نیز سرعت بیشتری به خویشتن پژمرده است. خودروسازان بخاطر اینکه خودروهایی کم استعمال نم بسازند، بوسیله مجری دنده هایی با بازده بیشتر نیاز دارند. اولین راه برای افزایش کارایی و بازده جعبه دندهافزایش تعداد دنده های آن است.

جعبه دنده های خودکار در دهه ی ۱۹۸۰ اکثرا چهارسرعته بودند و داخل دهه ی ۱۹۹۰ نیز، جعبه دنده های پنج سرعته به راسته آمدند. واقعی ترین تقدیر تشکیل دهنده ی مجری دنده های خودکار دنده های سیاره ای هستند که از یک دنده ی خورشیدی و سه یا چند دنده ی سیاره ای در دوروبر آن تشکیل می شوند. داخل سال ۲۰۰۲، شرکت آلمانی ZF توانست دنده های سیاره ای جدیدی معرفی بطی ء. این نقشه کشی جدید امکان قراردادن دنده های بیشتر را در فضایی شبیه خواه حتی کوچک زیرفون از قبل فراهم می کرد. 

جعبه کنگره ی جدید ZF که 6HP نام داشت، جایگزین مجری کنگره قدیمی خیس 5HP شد. این مجری کنگره جدید مقدماتی بار تو خاندان چهارم بی ام و سری ۷ به میدان نمایش شد و در آن سال ها توانست دگرگونی شکوه داخل دنیای خودروهای دنده خودکار خلق بطی ء. جعبه کنگره ی 6HP اولین بار کلاچ قفل کننده را در مبدل گشتاور خویشتن داشت. این کلاچ قفل کننده می توانست در تمامی دنده های جلو کوشا شود و برای کاهش کاربرد سوخت، رابطه پیشرانه از مبدل گشتاور را همچنین جدا کند. همچنین، قطعات داخلی جعبه کنگره ی 6HP نیز درون مقایسه با 5HP کم مرطوب بودند؛ به طوری که مدل قدیمی ۶۶۰ قطعه داشت؛ اما این مغز در نمونه جدید به ۴۷۰ قطعه کاهش برملا کرده وجود.

6HP در مقایسه با 5HP طول کمتری داشت که به لطف طراحی جمع و ستم چرخ دنده ها به مشت آمده وجود. مزایای 6HP به همین جا ختم نمی شد؛ بلکه ۱۳ درصد حد سبک تری داشت و کاربرد سوخت خودرو را همچنین در مقایسه با قبل ۷ درصد کاهش می داد. این جعبه دنده کامپیوتری یکپارچه بوسیله معروفیت «مکاترونیک» داشت. داخل این جهیز جدید، پیشرانه و جعبه دنده به رخ دو مجموعه ی استثنا از حزن فرمان نمی کردند؛ بلکه عملکرد آن ها کاملا با یکدیگر هماهنگ بود. چنین ایده ای در کاهش استفاده سوخت خودرو تأثیر بسزایی می گذاشت. پس از آن، همکاری ZF جعبه دنده ی 8HP را معرفی کرد که دو کنگره بیشتر داشت و بهینه سازی های گشاد تری بی قراری تجربه کرده بود.

مقاله های مرتبط:جعبه دنده ZF، نیکوترین میوه در بازار جهانی است؟جعبه دنده دوکلاچه DSG؛ انتخاب هوشمندانه فولکس واگن

شلنگ بزرگ دیگر ZF داخل سال ۲۰۱۳ با معرفی مجری کنگره ی 9HP برداشته شد که از سیستم استارت/استاپ نیز پشتیبانی می کرد. داخل این جعبه دنده، ZF از کلاچ های جدیدی استفاده کرده وجود که بوسیله فضای کمتری داخل مقایسه با قبل نیاز داشت. طراحی ویژه دنده ها نیز بوسیله کوتاه ترشدن کشش جعبه دنده و کاهش قطع آن معاون کرده بود. شرکت سازنده سرعت تعویض دنده در این قوطی کنگره را فراتر از تصور معرفی می کرد و کلاچ مبدل گشتاور نیز می توانست در سرعت های ناچیز نیز درگیر و قفل شود. این مجری دنده جدید حالتی داشت که از تعویض دنده در پیچ ها جلوگیری می کرد.

جعبه دنده های متاخر استعداد سازگاری با جهیز های هیبرید را هم دارند. بخاطر مثال، در این جعبه کنگره ها پمپ روغن برقی تعبیه شده است تا درصورت خلوت وجود داشتن پیشرانه ی بنزینی، جعبه کنگره همچنان بتواند به فعالیت خویشتن ادامه دهد.

جعبه دنده های خودکار مبتنی پهلو مبدل های گشتاور همچنان به طرز تکامل خود دنباله می دهند و تو آینده، جعبه دنده هایی با بازده و عملکرد بهتر را نیز خواهیم داشت. درون جدیدترین جعبه دنده های خودکار هیبریدی، موتور برقی به جای مبدل گشتاور انتصاب می شود. این موتور الکتریکی ضمن عمل اعطا کردن کار مبدل گشتاور، بخشی از نیروی موردنیاز خودرو را نیز فراهم می بطی ء. جعبه کنگره ی هشت سرعته ی ZF که شمایل آن را درون بالا می بینید، یکی از همین مدل هاست که اتومبیل الکتریکی آن ۱۶۰ اسب تبخیر قدرت تولید می کند. این اولین وهله است که موتور برقی تو جعبه دنده ی خودکار حکم گذاشته می شود که ایده ای زیاد هوشمندانه و کاربردی است.

 بیشتر بخوانید:اینترنت رایگان بخاطر عزاداری های محرم خاص داده می شودآمار متاخر ترابردپذیری میان مشترکان شبکه تلفن همراه اعلام شدآیا فعالیت اسنپ دکتر غیرقانونی است؟مدرسه رمزی ایرانیان راه اندازی می شودهویت بصری فلایتیو به متعاقب اصلاح سیاست های مدیریتی تغییر کرد

شاید دوست داشته باشید:

دلایل لرزش فرمان هنگام ترمزگیری

رعشه امر یکی از ایرادهای شایع داخل خودروهااست که عوامل مختلفی می توانند سبب بروز این مشکل شوند. از رادیکال […]

اعتراض وزیر گردشگری به اطلاعیه سفر ستاد کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین برآورد […]

همه چیز درباره لاستیک خودرو

AمقالهGHAهایOOOON مرتبط راهنمای:خرید خودرو کارکرده خرید تایر جدید برای خودرو می تواند بوسیله یکی از پراسترس ترین و البته تیره […]