چه بلایی ضابطه خانه «شاملو» آمده است؟

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، از جرز دیوارهای اتاق های رو به کوچه که تو حال نازک شدن اند و احتمال ها را بخاطر همان حرف ِ یک سال گذشته شان تقویت می کنند؛ «مالک مجوز گودبرداری خانه «شاملو» را گرفته» و شاید این راهی بخاطر چسبیدگی به اجرایی شدن همان مجوز باشد.

حدود ۱۵ ماه از گستردن اولیه خبرها درباره  مشی های ارباب ساختمان شاملو تو خیابان استخلاص اللهی (ویلا) خمش برزن امپراتور می گذرد؛ رایزنی هایی که در برهه ای به رویت می رسید بوسیله خراج روان اند و تا اینکه شهرداری مجوز گودبرداری خانه را حزن صادر کرده بود، آن بی قراری برضد درخواستی که در همان زمان میراث فرهنگی استان تهران از شهرداری مبنی بر جلوگیری از تخریب خانه کرده بود. آن ها معتقد بودند بناء خیر فقط به خاطر نسبتش با یک شاعر، بلکه به برهان مقدار های معماری اش واجد ثبت است و باید حفظ شود.

ساختمانی مدت هاست به جز تو ورودی که ابد با قفل و غل بسته است، هیچگاه قاب و در و دریچه  دیگری هم ندارد. زباله ها درون خانه پراکنده اند و می توان گفت این بنای تاریخی را با خاشاک لبالب کرده اند.

اما پیگیری های رسانه ها و فعالان میراث فرهنگی بخاطر حفاظت از این مسکن تاریخی هرچند نخست شرط و قرارهایی را برای ثبت ملی خانه مطرح کرد، ولی از نقطه ای به بعد پیشنهادهایی را از لفظ متولیان میراث فرهنگی کشور برای نگاهداری از این بناء بوسیله دنبال داشت.

مثلا محمد رضا کارگر، مدیر راه اندازی کچل ملکی ها و اموال منقول تاریخی در همان زمان به مالک ساختمانی پیشنهاد رحم تا این بنا را به نشانی «خانه-ملکی شاملو» تحول کاربری دهد؛ او می گفت: «موعظه ام به آقا این خانه، تبدیل این بنای تاریخی به مسکن -موزه «شاملو» است تا این محیط بماند. چون معتقدم ارزش افزوده  نگه داشتن این خانه و ایجاد چنین کاربری، از تخریب کردن و ترمیم آن بسیار بیشتر است. بها این بناء برای او دوبرابر می شود تا این که بخواهد زمینِ خانه را با فلان قیمت بفروشد.»

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران هم داخل نامه ای که روز هشتم مرداد سال گذشته به شهرداری منطقه ۶، دفتر شورای شهر تهران و معاونت شهرسازی نوشت، اعلام کرد: «پیرو گزارش واصله، بناء ای واقع در خیابان استاد رهایی الهی نبش محله خسرو، که مدتی نیز احمد شاملو شاعر معاصر داخل آن اقامت داشته، تو معرض تخریب استراحت گرفته است. با توجه بوسیله این که خیابان مذکور داخل روز جهانی صنایع دستی با درگاه علی اصغر مونسان، کمک رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – و برنده بازی حناچی – شهردار تهران – بوسیله عنوان «گذر صنایع دستی» نام گذاری شد و از این انگیزه همچنین دارای جایگاه ویژه ای شده است و رویت به این که ساختمان سابق الذکر واجد ارزش های معماری بوده و با روش های بدیع دوروبر ای از معماری پایتخت از یکسره بالکن سازی، ایجاد قوس در تقاطع خیابان های استاد استخلاص الهی و خسرو، مصرف از پوشش تیرآهن و همچنین استفاده از آجر معروف به بهمنی و در و دریچه های چوبی از شاخصه های آن محسوب می شود، لذا نگاهداری و نگهداری و بهسازی آن ضمن ارتقای کیفی منظر این خیابان، تاکیدی است پیاده شدن حفظ باقی مانده ارزش های هویت ساز این محور فرهنگی – تاریخی. انگیزه امتنان است رخصت فرمایید از صدور هرگونه مجوز تخریب و نوسازی این پلاک خودداری به انجام آید و مالک جهت مشاوره به این اداره کل تربیت شود.»

اینک همسایه ها پنجره های بدون چهارچوب طبقات دوم و سوم خانه را نشان می دهند و دریغا می خورند؛ خانه ای که رنگِ سفید دیوارهای داخلی اش بوسیله سیاهی آجرهایی شده که پایه خانه را متین کرده اند.

شاید دوست داشته باشید:

دلایل لرزش فرمان هنگام ترمزگیری

رعشه امر یکی از ایرادهای شایع داخل خودروهااست که عوامل مختلفی می توانند سبب بروز این مشکل شوند. از رادیکال […]

اعتراض وزیر گردشگری به اطلاعیه سفر ستاد کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین برآورد […]

همه چیز درباره لاستیک خودرو

AمقالهGHAهایOOOON مرتبط راهنمای:خرید خودرو کارکرده خرید تایر جدید برای خودرو می تواند بوسیله یکی از پراسترس ترین و البته تیره […]